Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2019

κρεμμυδι στην διαιτα

Σε ένα ακόμη ματς η εθνική είχε τραγικό ξεκίνημα: έκανε το πρώτο φάουλ (επιθετικό...)μετά από 6 λεπτά, παίζοντας άμυνα με τα μάτια (2 φάουλ στο 10λεπτο). Χάσαμε 4 λέι-απ χωρίς αντίπαλο (1/8 2π.!), και δε μπορούσαμε να βάλουμε δύο μαζεμένες βολές (6/14 !). Στο ματς μείναμε από 2 τρίποντα του Μάντζαρη και του Αντετοκούνμπο (2/4) ενώ η διαφορά είχε πάει στο +13 για τους Φινλανδούς (3-16 μετά από 5.30 λεπτά) με το Μάρκανεν να μπαίνει στο 5ο λεπτό.

18424575
(Πολλά προβλήματα στπο ξεκίνημα του αγώνα για την επίθεση της εθνικής - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / KIMMO BRANDT)

Στο β δεκάλεπτο η εθνική είχε απλά ξεσπάσματα και στην επίθεση και στην άμυνα (επιστρατεύσαμε και ζώνη), που την έφερε δύο φορές σε μια κοντινή απόσταση 6 πόντων. Όμως οι Φινλανδοί είχαν απαντήσεις, κυρίως από μακριά με 6 τρίποντα, ενώ μάζεψαν και 8 επιθετικά ριμπάουντς (21 σύνολο). Τα ποσοστά μας ήταν τραγικά: 8/17 2π., 3/7 3π., 8/16 β., 13 ριμπ. (11/2) και 4 λάθη. Κυρίως όμως φάνηκε ότι η ομάδα έπαιζε χωρίς ψυχολογία και πίστη στο αποτέλεσμα.